profilaktyka oczu
Profilaktyka

Profilaktyka oczu czy zdrowy wzrok na co dzień

Profilaktyka oczu

Zmysł wzroku jest najważniejszy ze wszystkich pięciu, pozwala nam na oglądanie świata. Dzięki naszym oczom dostrzegamy kształty i kolory. Bez tego zmysłu nasze życie byłby dużo trudniejsze. Dlatego już od najmłodszych lat powinno się dbać o zdrowie oczu. Niestety wiele osób lekceważy problemy ze wzrokiem, co w późniejszym czasie prowadzi do poważnych konsekwencji. Profilaktyka oczu jest ważna i łatwa w stosowaniu.

Nowe technologie męczą oczy

Jest kilka rzeczy jakie możemy zrobić, aby nasze oczy były w lepszej kondycji. Przede wszystkim należy ograniczyć oglądanie telewizji, spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera, czy wpatrywanie się przez pół dnia w ekran smartfona. Te urządzenia bardzo męczą nasz wzrok, dlatego trzeba pamiętać o przerwach w trakcie korzystania z nich. Najlepiej po prostu na kilka chwil przenieść swoje spojrzenie na obiekt położony w oddali. Spacery oraz spoglądanie przez okno są również bardzo wskazane.

Witamina A

Bardzo popularnymi chorobami oczu jest „kurza ślepota” i zwyrodnienie plamki żółtej, aby się przed nimi uchronić należy spożywać produkty z witaminą A. Dzięki niej oczy produkują odpowiednią ilość śluzu, nawilżającego oko i chroniącego je przed zespołem suchego oka. Witaminę A zawierają produkty takie jak żółtka jaj, wątróbka czy ryby morskie. Natomiast prowitaminę A, czyli beta-karoten znajdziemy w pomarańczowych owocach i warzywach na przykład pomarańczach, dyniach. Aby lepiej się wchłaniała potrzeba tłuszczu, więc należy pamiętać, żeby skrapiać nim przygotowane sałatki. Odpowiednia dieta jest naprawdę ważna jeśli chcemy utrzymać nasze oczy w dobrym zdrowiu.

Wizyta u specjalisty

Profilaktyka oczu jest bardzo ważna. Wizyta u okulisty przynajmniej raz w roku i kompleksowe badania potrafią wykryć choroby oczu bardzo wcześnie i tym samym dać szansę na pełne wyleczenie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jakie to jest ważne. Lekceważąc swoje dolegliwości skazujemy się na problemy w przyszłości. A wystarczy tylko raz na jakiś czas pójść do okulisty i wykonać badania.

Zły tryb życia

Okazuje się, że około 70% ludności w Polsce cierpi na dolegliwości związane z oczami. Jest to spowodowane naszym trybem życia. Nieodpowiednia dieta i godziny spędzane przed ekranami urządzeń elektronicznych bardzo źle wpływają na zdrowie oczu. Tylko około połowa ludzi z problemami jest zdiagnozowana i nosi okulary, lub soczewki kontaktowe. Osoby, które pomimo tego, że mają wadę i posiadają okulary korekcyjne, a nie noszą ich, postępują bardzo nieodpowiedzialnie. Takie zachowania prowadzą do pogłębiania się wady, a nawet w skrajnych przypadkach do ślepoty.

Soczewki

Nawiązując do sposobów na korekcje wzroku, trzeba wspomnieć o ich mnogości. Na rynku dla każdego dostępne są soczewki. Możemy wybierać spośród tych jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych czy rocznych. Soczewki dzielą się również na typy, takie jak progresywne, cylindryczne, dwuogniskowe czy korekcyjne. Jak widać wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele osób z różnych względów, na przykład wygody, wybiera soczewki zamiast okularów. Jest to dobra opcja dla tych, którzy uprawiają sport wyczynowo, czy nie chcą całymi dniami nosić na nosie szkieł. Soczewki są polecane przez wiele osób jako bardzo wygodna alternatywa dla okularów. Jedynym lekko odstraszającym aspektem jest cena, zwłaszcza tych specjalistycznych, wykonywanych na zamówienie.

Okulary korekcyjne

Jeśli chodzi o bardziej klasyczną opcję, czyli okulary korekcyjne to posiadają również wielu zwolenników. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli i wzorów okularów. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.